Kurbli Filmklub: Robert Altman-Nashville

Szabadka/2024.10.30.

Robert Altman: Nashville, amerikai zenés szatíra, 1975

Amerika elnökválasztásra készül. A ’70-es évek közepén járunk, Nixon elnök lemondása és a Watergate-botrány idején, Tennessee állam fővárosában, Nashvilleben a country zene fellegvárában. 

Altman grandiózus tablója bemutatja a cowboyok historikus, anekdotikus, álomszerű paradicsomát, az USA modern kori történetének legsötétebb időszakában, ahol természetesen előkerül a lőfegyver okozta politikai merénylet és társadalomkritikája.

A politikai reklámkampány részeként szervezett nagyszabású country koncert – a rendező jellegzetes, maróan szatirikus stílusában, kaleidoszkópszerűen bemutatva – gigantikus és bravúros paródia a fennállása 200. évfordulóját ünneplő Egyesült Államokról. „Ambivalens vagyok Amerikával kapcsolatban. Szeretem és gyűlölöm” – vallja Altman, s így a filmje is az ellentmondásos attitűdök és különféle valóságok szikrázóan eleven és szellemes „dialektikus kollázsa” – sok jó zenével és Keith Carradine Oscar-díjas dalával (I’m Easy).

az amerikai társadalom és vágyak komplex tükrét mutatja be” (Bert Cardullo filmelmélet professzor, filmkritikus)

„Az Új-Hollywoodra keresztelt korszak Hollywoodi Reneszánsznak nevezett, 1975-ig tartó szakaszában a helyi műfaji hagyományok randevúztak az európai művészfilmes inspirációkkal, különleges mozgóképi alakzatokat teremtve. … Robert Altman korszaktemető Nashville-je … összegezte mindazt a törekvést, amely a Hollywoodi Reneszánszot különlegessé tette.” (Pápai Zsolt, Filmvilág folyóirat, 2017/09)

Szász Csongor